ATEŞLEME BOBİNİ NEDİR, NE İŞE YARAR?

ATEŞLEME BOBİNİ NEDİR, NE İŞE YARAR?


Araçların son derece teknolojik ve karmaşık cihazlardır. Elbette yıllar içinde kullanım sonucunda her bir noktası, en ince ayrıntısına kadar öğrenilebilir. Araçların içerisinde son derece önemli pek çok parça bulunur. İşte bu parçalardan biri olarak ateşleme bobini karşımıza çıkıyor. Peki ateşleme bobini nedir, ne işe yarar ve hangi marka araçlar için bulunur? İşte bu konu hakkında merak edilenler…

 

Ateşleme Bobini Nedir?

Ateşleme için gerekli olan en önemli parçalardan biri olan ateşleme bobini, içten yanmalı motorların bujilerine kısa süreliğine yüksek voltaj gönderen ve voltaj yükselmesi oluşturmaya yarayan bir elektromanyetik cihazdır. Ateşleme bobinleri aynı zamanda kompakt birer elektrik transformatörüdür. Ateşleme bobini yüksek voltajı içerisinde bulunan metal iletken kablolar sayesinde gönderir ve bu işlem saniyeler içerisinde gerçekleşir. Bobin, tam olarak akü ve buji arasında yer alan kablolarla tam koordineli olarak çalışır. Eğer bobin zarar görürse, motorun çalışması mümkün olmaz ve ortaya ateşleme bobini arızası çıkar.

 

Ateşleme Bobini Ne İşe Yarar?

Her marka ve her model aracın bir bujisi mutlaka vardır. Aynı zamanda her buji içinde de bir ateşleme bobini yer alır. Ateşleme bobinleri kablolar aracılığıyla bujiye bağlanabileceği gibi, aynı zamanda herhangi bir kablo kullanmadan bujinin üzerine de oturtulabilir. Örneğin Honda ateşleme bobini tercih ederken, bu iki buji türünden, aracınızın ihtiyacına yönelik olanı seçmeniz gerekir. Çünkü Honda ateşleme bobini bazı modellerde kablo kullanılarak bujiye bağlanmışken, bazı modellerde diğer yöntem kullanılmıştır.

Araçlarda yakıtın ateşlenebilmesi için bir elektrik kıvılcımı yaratmak gerekir. Bu elektrik kıvılcımı da ancak ateşleme bobini sayesinde oluşturulur. Bu elektrik kıvılcımı için yaklaşık olarak 15000 ila 20000 volt arasından bir elektriğe ihtiyaç vardır. Eğer sahip olduğunuz ateşleme bobinlerinin iletim gücü sağlam değilse, bu durum motorunuzun yanlış ateşlenmesine ya da aracınızın daha fazla yakıt tüketmesine sebep olur. Aynı zamanda ortaya ateşleme bobini arızası da çıkabilir.

 

Ateşleme Bobini Marka ve Modelleri

Oto Parça Seç firması üzerinden bulabileceğiniz araç markası ve bobinleri şunlardır: Audi ateşleme bobini, Alfa Romeo ateşleme bobini, BMW ateşleme bobini, Cherry ateşleme bobini, Chevrolet ateşleme bobini, Chrysler ateşleme bobini, Citroen ateşleme bobini, Dacia ateşleme bobini, Daewoo ateşleme bobini, Daihatsu ateşleme bobini, Dodge ateşleme bobini, Fiat ateşleme bobini, Ford ateşleme bobini, Hyundai ateşleme bobini, İnfiniti ateşleme bobini, İsuzu ateşleme bobini, Iveco ateşleme bobini, Jaguar ateşleme bobini, Jeep ateşleme bobini, Kia ateşleme bobini, Lada ateşleme bobini, Lancia ateşleme bobini, Land Rover ateşleme bobini, Lincoln ateşleme bobini, Mazda ateşleme bobini, Mercedes ateşleme bobini, Mini ateşleme bobini, Mitsubishi ateşleme bobini, Nissan ateşleme bobini, Opel ateşleme bobini, Peugeot ateşleme bobini, Porsche ateşleme bobini, Proton ateşleme bobini, Range ateşleme bobini, Renault ateşleme bobini, Rover ateşleme bobini, Saab ateşleme bobini, Seat ateşleme bobini, Smart ateşleme bobini, Ssangyong ateşleme bobini, Subaru ateşleme bobini, Suzuki ateşleme bobini, Tata ateşleme bobini, Tofaş ateşleme bobini, Toyota ateşleme bobini, Volkswagen ateşleme bobini, Volvo ateşleme bobini.

Oto Parça Seç