SİLİNDİR KAPAĞININ GÖREVLERİ

SİLİNDİR KAPAĞININ GÖREVLERİ


Silindir kapakları, aynı zamanda silindir kafası olarak da bilinmektedir. Silindir kapaklar aslında bir motor parçasıdır ve motor bloğunun üst taraftan örterler. Aracın modeline ve motorun gücüne bağlı olarak araçlarda bulunabilecek motor silindir kapağı sayısı değişebilir. Bazı araçlarda, özellikle binek otomobillerde tüm silindirleri örten tek bir kapak bulunurken, bazı araçlarda ise tüm silindirlerin ayrı ayrı kapakları bulunur. Peki silindir kapağının görevleri nelerdir? Şimdi bu görevlere kısaca bakalım...

 

Silindir Kapağının Görevleri

Genel olarak bakıldığında silindir kapağı temel görev olarak motorların üst yüzeyini örtmeyi edinmiştir. Ayrıca silindir kapağı genellikle çok yüksek bir basınç ve ısı altında çalışmaktadır. Özellikle motor içten yanmalı ise, bu durumda silindir kapağı büyük önem taşır çünkü motor silindir kapağı aynı zamanda motor performansını da doğrudan etkiler. Silindir kapağının üzerinde çok sayıda parça bulunur. Bu parçaları şu şekilde sıralayabiliriz: Subap kılavuzları, yanma odaları, emme ve egzoz kanalları, subap yuvaları, buji ya da enjektör yuvaları, emme ve egzoz supapları, egzoz yayları, eksantrik mili, su kanalları. Unutulmamalıdır ki motordan yüksek verim için silindir kapakları gerekli durumlarda değiştirilmelidir.

 

Motor Silindir Kapağı Değişimi

Uzun zamandır kullanılmakta olan ve artık işlevini kaybetmiş bir motor silindir kapağı, motorun performansını olumsuz olarak etkileyeceğinden, değiştirilmelidir. Bu değişim yeni alınacak olan silindir kapağının aracın motor gücüne ve markasına göre belirlenmesi gerekir. Oto Parça Seç firması ile ulaşabileceğiniz motor silindir kapağı markaları şunlardır: BMW silindir kapağı, Chery silindir kapağı, Chevrolet silindir kapağı, Chrysler silindir kapağı, Citroen silindir kapağı, Dacia silindir kapağı, Daewoo silindir kapağı, Daihatsu silindir kapağı, Dodge silindir kapağı, Fiat silindir kapağı, Ford silindir kapağı, Honda silindir kapağı, Hyundai silindir kapağı, İnfiniti silindir kapağı, İsuzu silindir kapağı, İveco silindir kapağı, Jaguar silindir kapağı, Jeep silindir kapağı, Kia silindir kapağı, Lada silindir kapağı, Lancia silindir kapağı, Land Rover silindir kapağı, Lincoln silindir kapağı, Mazda silindir kapağı, Mercedes silindir kapağı, Mini silindir kapağı, Mitsubishi silindir kapağı, Nissan silindir kapağı, Opel silindir kapağı, Renault silindir kapağı, Peugeot silindir kapağı, Porsche silindir kapağı, Proton silindir kapağı, Range silindir kapağı, Renault silindir kapağı, Rover silindir kapağı, Saab silindir kapağı, Seat silindir kapağı, Skoda silindir kapağı, Smart silindir kapağı, Ssangyong silindir kapağı, Subaru silindir kapağı, Suzuki silindir kapağı, Tofaş silindir kapağı, Toyota silindir kapağı, Volkswagen silindir kapağı, Volvo silindir kapağı.

 

Silindir Kapağı Fiyatları

Türkiye’de hem kaliteli, hem de uygun silindir kapağı fiyatları bulabileceğiniz bir internet mağazası bulunuyor. Oto Parça Seç ile siz de uygun silindir kapağı fiyatı avantajlarından faydalanabilir ve aynı zamanda güvenli bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz. 

Oto Parça Seç