STOP LAMBASI NEDİR, NE İŞE YARAR?

STOP LAMBASI NEDİR, NE İŞE YARAR?


Stop lambası sürüş güvenliği konusunda araçlar açısından çok önemli parçalardan biridir. Çünkü trafik içerisinde olası kazaların önlenmesi ve takip mesafesinin ayarlanması gibi konular stop lambası ya da fren lambasına göre belirlenir. Bu parçalara aynı zamanda stop farı da denmektedir. Peki araba stop lambası nedir ve ne işe yarar? Bu konu hakkında bilgilere bakalım…

 

Stop Lambası Nedir?

Frene basıldığı zaman kendiliğinden yanan lambalara arka fren lambası ya da stop lambası denir. Aynı zamanda bu lambalar arıza ya da kaza gibi durumlarda da kullanılmaktadır. Ayrıca stop farı, aracınızı geri vitese alındığında da kendiliğinden yanmaktadır. Aracınızın diğer parçaları gibi stop lambası da kaza ya da başka sorunlara bağlı olarak arızalanabilir ve değişmesi gerekir. Elbette her türlü araç için stop lambaları farklıdır. Örneğin bir Audi stop lambası ile Alfa Romeo stop lambası birbirinin aynısı değildir. Eğer sizin de böyle bir sorununuz varsa aracınızın stop farı değişecekse, bu noktada Oto Parça Seç firmasının yedek parçalarından faydalanabilirsiniz. Firma üzerinde bulunan fren lambası marka ve modelleri şu şekildedir: BMW stop lambası, Chery stop lambası, Chevrolet stop lambası, Chrysler stop lambası, Citroen stop lambası, Dacia stop lambası, Daewoo stop lambası, Daihatsu stop lambası, Dodge stop lambası, Fiat stop lambası, Ford stop lambası, Honda stop lambası, Hyundai stop lambası, İnfiniti stop lambası, İsuzu stop lambası, İveco stop lambası, Jaguar stop lambası, Jeep stop lambası, Kia stop lambası, Lada stop lambası, Lancia stop lambası, Land Rover stop lambası, Lincoln stop lambası, Mazda stop lambası, Mercedes stop lambası, Mini stop lambası, Mitsubishi stop lambası, Nissan stop lambası, Opel stop lambası, Renault stop lambası, Peugeot stop lambası, Porsche stop lambası, Proton stop lambası, Range stop lambası, Renault stop lambası, Rover stop lambası, Saab stop lambası, Seat stop lambası, Skoda stop lambası, Smart stop lambası, Ssangyong stop lambası, Subaru stop lambası, Suzuki stop lambası, Tofaş stop lambası, Toyota stop lambası, Volkswagen stop lambası, Volvo stop lambası.

 

Stop Lambası Ne İşe Yarar?

Stop lambası özellikle araçların geri giderken ya da frene basıldığında arkadaki aracın da yavaşlaması konusunda uyarılması işine yarar. Bu yüzden sürekli olarak çalışır durumda olmaları gerekir. Aksi durumda ortaya kaza gibi istenmeyen sonuçlar çıkabilir. Aynı şekilde olası bir kaza durumunda trafiğin akışını bozmayacak şekilde araba stop lambası kullanılmalıdır. Aracınızın markası ya da modeli ne olursa olsun ve siz de Türkiye’nin hangi bölgesinde olursanız olun, Oto Parça Seç firmasının internet mağazası üzerinden aracınız için en uygun arka fren lambası ürününü satın alabilirsiniz.

Oto Parça Seç