Tesla üretiminde robotlara güveniyor

Tesla üretiminde robotlara güveniyor


Tesla Model 3’ün üretiminde bir darboğaz olduğu uzun süredir gündemi meşgul eden konulardan biri. Hatta şirketin bu sıkıntıdan ötürü doğru düzgün araç satamadığı ve bu nedenle yeterli nakit akışını sağlayamadığı yönünde haberler de yapıldı. Sonuç olarak Tesla, artık ayyuka çıkan bu sorunu gidermek adına geçtiğimiz günlerde California’daki otomobil fabrikasındaki ve Nevada’daki batarya fabrikasındaki üretimi geçici olarak durdurdu.

 

Tesla CEO’su Elon Musk geçtiğimiz hafta çalışanlara gönderdiği e-postada, ilerleyen haftalarda yapılacak daha yüksek seviyedeki üretime zemin hazırlamak için bu duraksamanın gerekli olduğunu bildirdi. Bununla birlikte Musk, haziran ayı sonu itibarıyla şirketin tüm birimlerinin haftada 6.000 Model 3 üretmeye hazır hale gelmesini istediğini belirtti. Son haftalar baz alındığında, şirketin haftada ancak 2.000 araç ürettiğini de ekleyelim.

 

Tesla, uzun süredir üretimde yaşanan bu sıkıntılarla uğraşırken pek çok kişinin aklında aynı soru vardı: Tesla Model 3 üretiminde yaşanan darboğazın asıl nedeni ne? Bu sorunun cevabını verebilmek için biraz geçmişe, 2016 yılına gidelim.

 

2016 yılında Elon Musk, Tesla Model 3’ün üretim sürecini planlaması için Audi yöneticisi Peter Hochholdinger‘ı işe almıştı. Yılın ilerleyen döneminde Business Insider, paylaştığı bir haberde Hochholdinger’ın planlarını şu şekilde tanımlamıştı:

“Hochholdinger’ın görüşü, robotların otomobil üretiminde, şu anda olduğundan çok daha büyük bir etken olabileceğidir. Çünkü çoğu parça makineler tarafından değil, insanlar tarafından monte edilmek üzere tasarlanıyor.”

 

Bundan yaklaşık bir yıl sonra, yani geçtiğimiz kasım ayında Elon Musk, “Çalışabilecekleri hız açısından robotların sınırlarını zorluyoruz.” diyerek Tesla’nın gelişmiş robot teknolojisi uzmanlığını överek anlatıyordu. Ancak işler, Elon Musk’ın beklediği gibi gitmedi ve otomobil üretimini daha otomatikleştirilmiş bir hale getirme planı geri tepti.

 

Elon Musk bu konu ile ilgili olarak geçtiğimiz günlerde CBS’e yaptığı açıklamada, Tesla’nın Model 3 üretiminde robotlara çok fazla güvendiğini ve daha fazla işçiye ihtiyacı olduğunu kabul etti. Bununla birlikte Musk, bu haberle ilgili olarak attığı tweet’te şunları ifade etti:

 

Evet, Tesla’da aşırı otomasyon bir hataydı. Daha açık olmak gerekirse, benim hatam. İnsanlar küçümsendi.

 


Ayrıca Elon Musk, CBS’e yaptığı açıklamada, “Bu çılgın, karmaşık taşıma bandı ağına sahiptik ve o çalışmıyordu. Bu yüzden bütün o şeyden kurtulduk.” dedi.

Sonuç olarak Elon Musk, büyük ölçekli otomobil üretiminde otomasyondan daha fazla faydalanmaya çalışmanın, mevcut şartlarda verimli olmadığını zor yoldan öğrenmiş oldu. Ancak Tesla’nın üretim problemi hala çözülmüş değil ve bu konuda neler yaşanacağını gelecek aylarda göreceğiz.

Oto Parça Seç