TRİGER SETİ NEDİR VE NEDEN DEĞİŞTİRİLMELİDİR?

TRİGER SETİ NEDİR VE NEDEN DEĞİŞTİRİLMELİDİR?


Aracın en önemli parçalarından biri olan motorun zarar görmemesi adına korunması gerekir. İşte triger kayışı da hem motorun güvenliği, hem de motordan yüksek performans alınabilmesi adına oldukça önemli bir noktada bulunur. Peki triger kayışı ya da triger seti nedir ve neden düzenli olarak değiştirilmesi gerekir? İşte bu konu hakkında bilmeniz gerekenler...

 

Triger Seti Nedir?

Krank milinden alınan hareketin eksantrik miline iletilmesi ve supapların açılıp kapanmasını sağlayan parçalara triger ya da triger kayışı denmektedir. Triger kayışının bilinen diğer adları eksantrik mili kayışı, triger zinciri ve zamanlama kayışıdır. Aynı zamanda triger kayışı, motor soğutma sıvıları ile ilgili görevlere de sahiptir. Örneğin devir daim pompasının hareket etmesi ve motor soğutma sıvısının gerekli noktalara ilerleyebilmesi de yine triger kayışının bir görevidir.

 

Triger Seti Neden Değiştirilir?

Triger kayışları genellikle kauçuktan üretilir. Dolayısıyla sürekli çalışan araçlarda motorun ısınmasına bağlı olarak, kauçuk triger seti de sertleşebilir ve çatlayabilir. Aynı zamanda kayışın dişlerinin kopması da ihtimal dahilindedir. Eğer triger kayışı koparsa, supaplar harekete geçirilemez, zamanlama bozulur ve sonuç olarak motor durur. Eğer triger kayışları kopmuşken ve motor durmuşken dikkatsiz bir şekilde marşa basılırsa, ortaya çok büyük maliyetler gerektirebilecek çok ciddi motor sorunları çıkabilir. İşte tam olarak bu yüzden üreticinin ya da servisin belirlediği aralıklarla triger seti değişimi yapılmalıdır.

Eğer aracınız için en uygun triger setini bulamıyorsanız, bunun için Oto Parça Seç internet mağazasına bakabilirsiniz. Firma üzerinde yer alan triger marka ve modelleri şu şekildedir: Audi triger, Alfa Romeo triger, BMW triger, Chery triger, Chevrolet triger, Chrysler triger, Citroen triger, Dacia triger, Daewoo triger, Daihatsu triger, Dodge triger, Fiat triger, Ford triger, Honda triger, Hyundai triger, İnfiniti triger, İsuzu triger, İveco triger, Jaguar triger, Jeep triger, Kia triger, Lada triger, Lancia triger, Land Rover triger, Lincoln triger, Mazda triger, Mercedes triger, Mini triger, Mitsubishi triger, Nissan triger, Opel triger, Renault triger, Peugeot triger, Porsche triger, Proton triger, Range triger, Renault triger, Rover triger, Saab triger, Seat triger, Skoda triger, Smart triger, Ssangyong triger, Subaru triger, Suzuki triger, Tofaş triger, Toyota triger, Volkswagen triger, Volvo triger.

 

Triger Seti Fiyatları

Firmadan firmaya ve araçtan araca bağlı olarak triger kayış fiyatı değişir. Yine siz her şeye rağmen piyasada bulunan tüm yedek parçaları ve triger zincir fiyatı bilgisini toplamalı, aracınız için en kaliteli ve en uygun olan yedek parçayı satın almalısınız. Şu an en uygun triger seti fiyatı, Oto Parça Seç tarafından verilmektedir.

Oto Parça Seç