Alternatör

Alternatör Araç Yedek Parçaları

Alternatör
Motorun oluşturduğu hareketi elektrik enerjisine çeviren sisteme, alternatör (şarj dinamosu) denir. Alternatör, elektriği üreterek akünün şarj olmasını sağlar ve donanımların ihtiyaçlarını karşılar. Motor çalışırken akü çok fazla akım verir ve sürekli şarjlı halde kalması gereklidir.

Toplam Sayfa 190


ALTERNATÖR (ŞARJ DİNAMOSU)

 

Alternatör (Şarj dinamosu) motorun çalışmasına bağlı olarak oluşturduğu hareketi elektrik enerjisine dönüştüren sisteme alternatör (şarj dinamosu) denir. Alternatör oluşturduğu elektrik enerjisiyle aküyü şarj etme görevini üstlenmiştir. Motor çalışırken yüksek düzeyde elektrik ihtiyacı hissedildiğinden dolayı aküler sürekli olarak şarjlı halde olmak zorundadır ki araç sorunsuz olarak çalışabilsin. Alternatörler dayanıklı ve hafif bir yapıya sahiptirler bu yapıları sayesinde motorun dönmesinin iki katına kadar dönüş hızı sağlamaktadır. Basit bir tabirle mekanik enerjiyi alternatif akıma çeviren cihazdır. Bu sistem içerisindeki bakır teller ve bobinler sayesinde elektrik üretilmeye başlar ve mekanik enerjiyi alternatif enerjiye döndürür.

 

Alternatör ne işe yarar?

Şarj dinamosu, aracın motorunun hareketine bağlı olarak oluşturduğu enerji ile aracın elektronik tüm aksanlarının çalışmasını sağlayan aküye enerji veren cihazdır. Şar dinamosunun düzgün çalışmaması aracın tüm aksamlarını etkiler ve buna bağlı olarak aracın çalışmamasına neden olabilmektedir. Alternatör en başta arabanın, daha sonrasında lambaların radyonun ve diğer bütün akşamların çalışmasını sağlayan aküyü besleyen en önemli parçadır. Alternatör arabalar için en önemli parçaların başında gelir.

 

Alternatör neden bozulur?

Şarj dinamosu,  mekanik bir parça olmasından dolayı kullanıma bağlı olarak bir ömrü vardır ancak bunların dışında araca düzenli bakım yapılmaması gibi durumlardan dolayı çabuk eskime gibi sıkıntılar oluşabilmektedir.

 

Alternatör alırken dikkat edilmesi gereken hususlar

·         Üretici firmanın markası

·         Fiyat karşılaştırması

·         Aracınızın markasına ve modeline uygunluğu

·         Bütçenize uygunluğu

 

Alternatör fiyatları

Alternatör fiyatları, diğer tüm sektörlerde olduğu gibi markasına, kullanılan malzemeye, ürün çeşidine göre ve satıcısına göre fiyat konusunda farklılıklar göstermektedir. Buradaki önemli husus hem kaliteli malzemeden yapılmış şar dinamosu bulmak hem de uygun alternatör grubuna ulaşabilmektir. Örneğin alternatör kayışını otoparcasec.com’da diğer sitelerden daha uygun bir fiyata satın alabilirsiniz.

 

Hemen alternatör satın al

Oto yedek parça sektöründe en önemli tedarikçi olma yolunda önemli bir konuma sahip otoparcasec.com müşteri memnuniyetini her şeyin üstünde tutmakta ve kaliteli ürün temini konusunda titizlikle davranmaktadır. Sevdiğiniz şar dinamosu ve alternatörlerle ile ilgili kampanyalara otoparcase.com’ dan ulaşabilirsiniz. Alternatör bilyesi fiyatı konusunda en uygun fiyat garantisi ve alternatör kayışı ile ilgili tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceğiniz otoparcasec.com, en iyi fiyat en kısa sürede teslimat, satış sonrası hizmet, aracınıza uygun parça bulunması, kuvvetli iletişim gibi temel prensiplerin üzerine kurulu bir web sitedir.  12V alternatör (12V şar dinamosu), 24V alternatör (24V şarj dinamosu), gibi ürünlere en uygun fiyatlarla otoparcasec.com aracılığıyla ulaşabilirsiniz. En uygun alternatif fiyatları konusunda ulaşabileceğiniz tek adres otoparcasec.com dur.

 

Alternatör değişimi nasıl yapılır?

Alternatör,  değişimi alanında uzman kişiler tarafından yapılması gereken önemli bir konudur. Bunun için yetkili servislerde ya da alanında uzman servislerce takılması gereken bir parçadır. Kesinlikle uzman olmayan kişiler değiştirmemelidir.

Oto Parça Seç