Buji

Buji Araç Yedek Parçaları

Buji
Buji, içten yanmalı motorlarda yakıt-hava karışımını ateşleyen makine parçasına verilen isimdir. Bujiler görevi yüksek gerilimli elektriği iki elektrot arasından atlatarak kıvılcım oluşturmaktır. Silindir içinde basınç altında yanma noktasına yaklaşmış yakıt bu kıvılcım sayesinde ateşlenmektedir. Motorun "yanma zamanı" böylece gerçekleşmiş olur. Bujiler, maliyetlerine nazaran araçlar adına çok daha fazla önem arz etmektedirler.

Toplam Sayfa 1071


Araba Kızdırma Bujileri

 

Araba Kızdırma Bujileri, çalışma esnasında sıcaklığa ulaşım sağlandıktan sonra kompresyon zamanı verilen bu zamanda araba bujisi tarafından benzin hava karışımı olan yanıcı maddeye buji yardımıyla kıvılcım gönderirler. Bujinin çalışması sırasında bu sıcaklık 1500-2000 dereceye ulaşmaktadır.

Dizel motorlarda sıkıştırma sonucu oluşan sıcaklık 600 – 900 derece 30-45 bar basınca ulaştıktan sonra kendi kendine basınç ile ateşleme oluşurken benzinli motorlarda sıkıştırma sonucu oluşan sıcaklık 300 - 500 dereceye ulaşır.

Araçlarda piston sayısına göre buji sayısında da değişim görülmektedir. Piston sayısına orantılı olarak buji sayısı da artmaktadır. Dizel yakıtta basınç ile ateşleme yapılırken benzinli motorlarda buji ile ateşleme yapılmaktadır. Bir kısmı dizel yakıt kullanır bir kısmı ise benzin yakıtı kullanır.

Motorun hareket enerjisine ulaşması için yakıtın ateşlenmesi gerekmektedir. Buji de bu eylemi gerçekleştirmektedir.

 

Araba bujileri şunlardan oluşur;

·         Elektrik bağlantı ucu

·         İzolatör

·         Bağlantı gövdesi

·         Elektrot

 

ve benzeri parçalardan oluşmaktadır. Bujinin parçaları güvenli bir şekilde ateşlemeyi sağlamaya yardımcı olmaktadır.  Firmamız değişim gerektiren bujileri en iyi şekilde sizlere ulaştırmakta kaliteli hizmetin garantisini siz değerli müşterilerimize vermektedir.  Otoparcasec.com yardımı ile tüm parçalara ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

Araba Buji Çeşitleri Nelerdir?

·         Ateşleme bujisi

·         Kızdırma bujisi

·         Üç tırnak buji

·         Tek tırnak buji

·         İridyum buji

·         Platinyum buji

·         Performans bujisi

·         NGK buji

·         Motor bujisi

·         Araba bujisi

 

olarak pek çok araç bujisi bulunur ve farklı şekilde kullanım şekli mevcuttur. Aracınıza uygun bujiler seçilmeli ve buna uygun parça değişimi gerçekleştirilmelidir.

 

Oto Buji Fiyatları Yüksek midir?

Oto buji fiyatları, parçanın kalitesine, aracın modeline, motor gücüne ve kullanım şekline göre değişim göstermektedir. Firmamız her bütçeye uygun fiyatlarda buji satışı sağlamakta ve sizleri orijinal parçalar ile buluşturmaktadır. Otoparcasec.com yardımı ile dilediğiniz her parçaya kolaylıkla ulaşabilir ve sipariş verebilirsiniz. Profesyonel çalışma arkadaşlarımız aklınıza takılan her türlü sorunun cevabını sizlere en iyi şekilde vermekte ve sizleri uygun parçalara yönlendirmektedir. Detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Araç Buji Değişimi Ne Zaman Yapılır?

Aracınızın performansının düşmesi ve araç kullanım sorunlarının ortaya çıkmasıyla beraber bujide hasarın olduğu anlaşılmaktadır. Teknik servisler bu konuda sizlere uygun bir yol çizecektir. 

Oto Parça Seç
Whatsapp Hattı
0530 667 37 32