Cam Krikosu

Cam Krikosu Araç Yedek Parçaları

Cam Krikosu
Cam krikosu, araçların yan camlarının açılıp kapanmasını sağlayan mekanizmalardır. Cam krikoları, çalıştırma kuvvetine göre manuel cam krikoları ve elektriklik cam krikoları olmak üzere ikiye ayrılır. Manuel cam krikosu en basit cam kaldırma mekanizmasıdır. Mekanik olanlar ağırlık, darbe ve uzun süreli kullanım ile, elektrikli olanlar ile elektrik kökenli arızalar nedenli bozulabilirler.

Toplam Sayfa 86


Araç Cam Krikosu

Araç Cam Krikosu, kelime anlamı itibari ile araçların sağ ve sol tarafta bulunan camlarının açılmasını sağlayan mekanizmadır. Araç cam krikolarının zarar görmesi durumunda ön ve arka camların açılması oldukça zor bir hal alabilir. Bu durumda araç cam kriko parçasının değişiminin yapılması gereklidir. Otoparcasec’.com'dan aracınızın marka ve modeline uygun araç cam krikolarını zaman kaybetmeden bulabilir ve değişiminizi gerçekleştirebilirsiniz. Araç cam krikosu veya yaygın kullanımı ile cam motoru, camların manuel veya elektrikli oluşuna göre ikiye ayrılan sisteminin içerisinde çalıştırma kuvvetine göre konumlandırılabilir. Ayrıştırılan oto cam krikosu, araçların modeline göre ve yapılandırılmasına göre tasarlanabilir ve yerleştirilirler. Mekanizma içerisinde bulunan parçalar ile en basit şekilde krikolarla kaldırma sağlanacaktır.

Elektrikli Otomatik Cam Motoru Krikosu Nedir?

Özellikle yeni üretilen modellerde kullanılan elektrikli otomatik cam motoru krikosu, manuel olarak hiçbir güç harcamadan tek bir tuş yardımıyla camın aşağı yukarı hareket etmesini sağlayan mekanizmaya verilen addır. Kolay bir şekilde konsola veya kapı paneline montajı yapıldıktan sonra elektrik yardımıyla çalışmaktadır. Küçük düğmeler yardımıyla kullanılmaktadır. Montajında olduğu gibi bozulması ya da arıza yapması durumlarında tamiri de oldukça basit olacaktır.

Manuel Araba Cam Krikosu Nasıl Kullanılır?

Özellikle eski arabalarda çok daha fazla kullanılan manuel araba cam krikosu, insan gücüne dayalı olarak kullanılır. Seçilen tüm manuel cam krikoları, özel bir yağlama sistemi ile çalıştırılır. Sistemin doğru olması için birçok marka da kullanım sağlaması da çok önemlidir. İki seçenek ile üretilen araba cam krikolarının telli veya yaylı sistem ile araçlara montajı yapılır. Montajı basit ve usta kişilerce yapıldığında kolaylıkla sorun çıkarmayacak materyallerdir. Yeni üretilen araçlarda manuel sistem kullanılmamaktadır. En basit cam mekanizması manuel cam krikosu olarak kabul edilmektedir. Camın aşağıdan yukarıya hareket etmesini sağlayan bir kol yardımıyla mekanizmanın hareket etmesi sağlanacaktır. Manuel cam krikosunun elektrikli cam krikosu ile farkı elektrik ile değil tamamen insan gücü ile çalışmaktadır.

Oto Cam Krikosu Tamiri ve Değişimi Nasıl Yapılır?

Oto cam krikosu tamiri ve değişimi, aracınızın manuel veya elektrikli olması durumlarında farklılık gösterebilir. Bozulmaları veya kırılmaları için uzun zaman kullanılmış olması gerekebilir. Kullanıma bağlı olarak yıpranan bölgenin değiştirilmesi yeterli olacaktır. Sık sık araç sahipleri tarafından oto cam krikoları değişimi yapılan bazı araçlar şunlardır :

• Tofaş cam krikosu
• Uno cam krikosu
• Şahin cam krikosu
• Tempra cam krikosu
• Doğan slx cam krikosu
• Tempra arka cam krikosu
• Doblo cam krikosu

Ön cam krikoları ve arka cam krikolarının, cam motorlarının tamamını değiştirmek maliyetli bir işlem olacağından sadece bozulan parçaları değiştirmeniz bütçeniz adına yeterli olacaktır. Cam krikolarının genel sorunu motorlarıdır. Yalnızca motorunu değiştirmeniz tamamen sağlıklı bir geri dönüş verecek, aynı zamanda kullanım sürenizi uzatacaktır. Seçtiğiniz araca en uygun şekilde montajı yapılmış olan oto cam motoru tamir edildikten sonra uzun yıllar sorunsuz çalışmış olacaktır.

Oto Parça Seç